یراق آلات ساختمان و انواع آن ها

یراق آلات ساختمان انواع مختلفی دارند که از جمله مهمترین آن ها می توان به انواع قفل و دستگیره درب اشاره نمود. هر کدام از این یراق آلات خود به مدل های مختلفی تقسیم بندی می شوند از جمله انواع قفل ها، انواع دستگیره ها شامل دستگیره درب ساختمان، دستگیره درب کابینت، دستگیره درب کمد دیواری و... که ما در اینجا ابتدا به معرفی انواع دستگیره درب می پردازیم.

از انواع دیگر یراق آلات ساختمان می توانیم به یراق آلات کابینت اشاره کنیم. قطعاتی که برای تکمیل بسیاری از قسمت های آشپزخانه مانند کابینت استفاده می شود،که خود شامل قطعاتی مانند لولا، ریل کشو کابینت، جک کابینت، دستگیره کابینت، پایه کابینت، گیره اتصال پایه کابینت و غیره می باشد.برای اطلاعات بیشتر در مورد این قطعات می توانید به صفحه یراق آلات کابینت مراجعه نمایید.

درب ها به عنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش های ساختمان های مسکونی و اداری، نقش بسیار مهمی در افزایش امنیت ساختمان و محافظت از جان و مال ساکنان آن دارند. قفل و دستگیره درب اجزای جدایی ناپذیر درب ها به شمار می روند و انواع مختلف آن ها با برندهای متنوعی تولید و در بازار و فروشگاه های حضوری و اینترنتی به فروش می رسند. در واقع باید بگوییم که بدون وجود قفل و دستگیره درب ها کارایی لازم را ندارند و هیچ نوع امنیتی برای ساختمان به وجود نخواهند آورد. در این مقاله قصد داریم به معرفی محصولات عرضه شده در فروشگاه اینترنتی قفل و دستگیره درب المان بپردازیم.

آشنایی با انواع دستگیره درب ساختمان

یکی از یراق آلات بسیار پرکاربرد که در تمام فروشگاه های قفل و دستگیره درب به فروش می رسد و انواع متنوعی دارد، دستگیره است. این قطعه تاثیر زیادی در افزایش ایمنی، کارایی، دوام و زیبایی درب ها دارد. همه افراد روزانه چندین بار از دستگیره برای باز و بسته کردن درب ها استفاده می کنند. برای ساخت دستگیره از متریال هایی مانند نیکل ساتن، کروم، استیل، برنج، شیشه نشکن، آهن، سرامیک و غیره استفاده می شود. معمولا در زمان خرید این نوع یراق آلات از فروشگاه های قفل و دستگیره درب برای تمام بخش های ساختمان و درب های آن ها یک دستگیره هماهنگ انتخاب می کنند. در هنگام خرید حتما باید به وزن دستگیره توجه ویژه ای داشته باشید. هر چه وزن یک دستگیره سنگین تر باشد، به همان نسبت دوام، ماندگاری، استحکام و مقاومت آن نیز افزایش می یابد. امروزه اکثر درب های ورودی، درب های سرویس بهداشتی و اتاق خواب دارای طراحی ساده و مدرنی هستند، بنابراین نصب یک دستگیره زیبا و شیک روی آن ها جلوه خاصی به دکوراسیون داخلی ساختمان های مسکونی و اداری می بخشد. برای درب های ورودی وجود قفل و دستگیره درب به همراه یکدیگر الزامی است اما برای درب های داخلی نصب قفل و دستگیره به همراه هم یه مسئله اختیاریست و به نظر صاحب خانه بستگی دارد. دستگیره ها دارای تنوع زیادی هستند که در ادامه درباره هر یک از آن ها توضیح خواهیم داد.

دستگیره پلاک

دستگیره پلاک به عنوان قدیمی ترین و پراستفاده ترین دستگیره درب چوبی در سبک های مدرن و کلاسیک طراحی و تولید می شود. این محصول در تمام فروشگاه های معتبر قفل و دستگیره درب با قیمت بسیار مناسبی به فروش می رسد. به دستگیره های پلاک دستگیره یک تکه درب نیز گفته می شود زیرا محل قرارگیری دست و قفل در این نوع دستگیره درب چوبی به یگدیگر متصل شده است. دستگیره پلاک بر روی درب های اتاق خواب، حمام، سرویس بهداشتی، درب ادارات و شرکت ها نصب می شود. انتخاب طرح و مدل دستگیره درب یک تکه به سلیقه افراد بستگی دارد و هر کس با در نظر گرفتن دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار خود می تواند مناسب ترین نوع دستگیره پلاک را انتخاب کند. تنوع قیمت این محصول به پرطرفدار شدن آن در بین مشتریان منجر شده است. افراد با هر بودجه ای که در اختیار دارند می توانند یکی از انواع متنوع دستگیره درب چوبی یک تکه را خریداری کنند. مشتریان معمولا در زمان خرید به معیارهایی مانند طراحی، رنگ، جنس، کیفیت و قیمت دستگیره یک تکه درب توجه ویژه ای دارند.

دستگیره پلاک یک تکه درب طلایی المان

معرفی انواع دستگیره پلاک از نظر کاربرد

 • دستگیره کلیدی

  دستگیره کلیدی یکی از انواع دستگیره درب چوبی یک تکه بیشتر برای درب اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می گیرد و قفل آن به شکلی طراحی شده که با استفاده از کلیدهای لوله ای و میله ای باز و بسته می شود.

 • دستگیره سوئیچی

  یکی دیگر از انواع دستگیره های پلاک یا یک تکه که بیشتر برای درب اتاق، سرویس بهداشتی و حمام کاربرد دارد، دستگیره سوئیچی است. برای استفاده از این دستگیره برای اتاق باید بخش توپی یا سیلندر را از به صورت جداگانه از فروشگاه های قفل و دستگیره درب خریداری شود. ساختار دستگیره های سوئیچی استفاده شده برای سرویس بهداشتی و حمام به این شکل است که دستگیره از قسمت داخل سرویس بهداشتی یا حمام با اهرم چرخشی باز و بسته می شود و از قسمت بیرونی قفل نیست. در زمان خرید با توجه به محل دستگیره روی درب از خریدار انواع چپ بازشو یا راست بازشوی دستگیره را درخواست کنید.

 • دستگیره آپارتمانی

  این نوع دستگیره یک تکه درب یا پلاک برای نصب روی درب های ورودی آپارتمان ها کاربرد دارد. بخش بیرون این دستگیره ثابت و بخش داخلی آن یک اهرم دارد که برای باز و بسته کردن درب مورد استفاده قرار می گیرد. قفل و سیلندر به کار رفته در دستگیره های آپارتمانی از نوع سوئیچی است. برای خرید این دستگیره ها نیز باید چپ بازشو یا راست بازشو بودن آن ها را به فروشنده تذکر دهید.

برای ساخت دستگیره های پلاک از چه متریال هایی استفاده می شود؟

یکی از معیارهای مهمی که در زمان خرید دستگیره های درب یک تکه یا پلاک از فروشگاه قفل و دستگیره درب مورد توجه قرار می گیرد، جنس یا متریال به کار رفته برای ساخت انواع مختلف این محصول است . برای تولید این نوع دستگیره از متریال هایی شامل آهن، آلومینیوم، سرب، زاماک، برنج و مدل های آبکاری شده با نقره استفاده می شود. در دستگیره های آهنی جنس پلاک از آهن و جنس دستگیره از آلومینیوم است. مدل های آهنی از تمام مدل ها قیمت ارزان تری دارند. از عوامل تاثیرگذار روی کیفیت دستگیره آهنی می توان به اندازه گلویی و ضخامت ورق آهنی پلاک اشاره کرد. در مدل آلومینیومی هم جنس پلاک و هم جنس دسته از آلومینیوم می باشد. کیفیت این مدل از مدل آهنی بالاتر است. در مدل سربی دسته از جنس زاماک و پلاک از جنس آهن تولید شده است. کیفیت این مدل نیز نسبت به مدل آهنی بالاست. هم دسته و هم پلاک مدل زاماک به عنوان بهترین جنس دستگیره یک تکه درب موجود در بازار از جنس زاماک تولید می شود و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. مدل برنجی به دلیل قیمت بالای برنج جزء انواع کمیاب دستگیره به شمار می رود و با قیمت گرانی به فروش می رسد. این محصول به عنوان یک دستگیره لاکچری محسوب می شود. جالب است بدانید که برخی از برندهای تولید کننده دستگیره پلاک این محصول را با متریال هایی مانند سنگ، چوب، سرامیک و کریستال هم تولید می کنند.

دستگیره رزت

دستگیره رزت یا دستگیره درب دو تکه به عنوان مدرن ترین و جدیدترین نوع دستگیره درب چوبی موجود در بازار و فروشگاه های قفل و دستگیره درب دارای طراحی دو تکه است و برخلاف دستگیره های یک تکه یا پلاک بخش دسته و بخش کلید خور آن به صورت جدا از هم طراحی شده است. دستگیره رزت از لحاظ رنگ بندی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و به رنگ های طلایی، زیتونی، کروم، استیل، مات و غیره تولید می شود . برای بستن دستگیره درب دو تکه از نوعی پیچ به نام پیچ فیکس استفاده می شود. برای ساخت دستگیره درب چوبی رزت متریال هایی مانند زاماک، آهن و آلومینیوم کاربرد بیشتری دارد. همه مدل های دستگیره های دو تکه بعد از تولید با استفاده از روش الکترولیز آبکاری شده و به بازار و فروشگاه های عرضه کننده قفل و دستگیره عرضه می شوند . قیمت این محصول گران تر از انواع پلاک و یک تکه است. عوامل متعددی روی قیمت دستگیره های مدرن و جذاب رزت تاثیرگذار هستند که از بین آن ها می توان به جنس به کار رفته در تولید دستگیره، رنگ بندی دستگیره، طراحی و برند سازنده دستگیره اشاره کرد. از این محصول جدید و زیبا می توان روی درب وردی ضد سرقت، درب اتاق خواب و درب سرویس بهداشتی و حمام استفاده کرد. طراحی دستگیره های رزت به عنوان یکی از پروفروش ترین محصولات فروشگاه های قفل و دستگیره درب در سال های اخیر به گونه ای است که با قسمت های دیگر دکوراسیون داخلی ساختمان و درب های آن تناسب دارد. این دستگیره های دو تکه در طرح های مینیمال، مدرن، نئوکلاسیک و کلاسیک تولید می شوند. ظرافت، زیبایی، جنس، طراحی منحصر به فرد، کیفیت بالا، تنوع در رنگ بندی، استحکام و مقاومت بالا، داشتن ضمانت و خدمات پس از فروش از ویژگی های مهم دستگیره درب دو تکه رزت محسوب می شود.

دستگیره پلاک یک تکه درب طلایی المان

معرفی انواع دستگیره رزت از نظر کاربرد

 • دستگیره کلیددار رزت

  دستگیره کلیددار رزت برای نصب روی درب وردی ساختمان و اتاق خواب ها کاربرد دارد. این نوع دستگیره هم از داخل و هم از خارج دارای قابلیت قفل شدن است.

 • دستگیره سوئیچی رزت

  نوع دیگری از انواع دستگیره درب دو تکه که بیشتر برای نصب روی درب های ضد سرقت، درب حمام و سرویس های بهداشتی کاربرد دارد، دستگیره سوئیچی رزت است. این دستگیره از قسمت داخل دارای قابلیت قفل شدن است.