لولاها نوعی از یراق آلات کابینت می باشند که برای ساخت کابینت آشپزخانه، کمد، میز و سایر وسایل استفاده می شوند. لولا کابینت به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد، همواره مورد توجه سازندگان کابینت، میز و محصولات چوبی دیگر قرار گرفته است. به طورکلی، این قطعات در ساخت انواع محصولات چوبی داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
استفاده از لولا کابینت در ساخت کابینت‌های آشپزخانه به دلیل مقاومت بالای آن در برابر رطوبت بسیار حائز اهمیت است و دارای ظاهری زیبا و جذاب می باشند که می‌تواند به طراحی داخلی منزل شما کمک کند.
در ادامه با ما همراه باشید. گروه صنعتی قفل و دستگیره المان به شما در انتخاب و خرید لولا کابینت کمک می کند.

15 مدل مختلف از لولاهای درب کابینت

1. لولا کابینت گازور

یک مدل از لولا های کابینت لولا گازور می باشد که از آن برای درب های کابینت، کمد و ویترین استفاده می شود. کاربرد این لولا اتصال درب به بدنه کابینت است و سرعت باز و بسته شدن کابینت را کنترل می کند. این امر باعث طول عمر کابینت ها می شود.
لولا گازور انواع مختلفی دارد مانند:
لولا گازور ساده
لولا گازور آرام‌بند
لولا گازور شیشه
لولا گازور درجه‌دار

2. لولا های کابینت پوشش کامل یا Full Overlay:

این نوع لولا برای کابینت هایی مناسب می باشند که درب های آن به طور کامل بروی کابینت نصب می شوند. به عبارت دیگر برخی از درب ها در جلوی صفحه کابینت و برخی دیگر به صورت داخلی نصب می شوند، به این معنی که به داخل چارچوب کابینت متصل می شوند و صفحه درب ها هم سطح با چارچوب قرار می گیرند.
لولای کابینت پوشش کامل یراق آلاتی می باشد که برای درب های کابینت که تمام صفحه کابینت را می پوشانند مورد استفاده قرار می گیرند. این لولا ها در سبک های مختلفی وجود دارند.

3. لولا کابینت نیم پوشش یا Half Overlay:

لولای نیم پوشش یا Half Overlay گزینه ای برای کابینت های دو درب می باشند که در وسط به هم می رسند و یک دیوار یا پارتیشن کوچک مشترک دارند. این لولاها به داخل درب ها متصل می شوند و به آنها اجازه می دهند بدون برخورد با یکدیگر باز و یا بسته شوند. این لولاها به پارتیشن مشترک بین دو در متصل می شوند. لولای نیم پوشش باید اندازه کوچکی داشته باشند تا هر دو روی پارتیشن قرار بگیرند.

4. لولا کابینت فیس فریم:

کابینت های فیس فریم رایج ترین سبکی است که بیشتر مردم در آشپزخانه های خود استفاده می کنند. این کابینت ها دارای قاب کوچک دور دهانه کابینت می باشند. برای این کابینت ها به یک لولای فیس فریم هم نیاز می باشد که از یک طرف به در و طرف دیگر به کابینت متصل می شود. این لولاها مخفی می باشند که از بیرون کابینت قادر به دیدن آن نمی باشید.

5. لولا کابینت پروانه ای: 

لولاهای پروانه ای یا لولاهای کابینت روی سطح، به بیرون درب های کابینت متصل می شوند تا هنگام بسته شدن درب خود را به طور کامل نمایش دهند. لولا های پروانه ای از جنس برنج و چدن می باشند و جلوه ای جذاب به هر کابینت می بخشند.

6. لولا کابینت پیانو (پیوسته): 

لولای پیانو یک لولای پیوسته (گاهی اوقات به عنوان لولای پیوسته نامیده می شود) دارای یک سنجاق مرکزی و لبه های هم اندازه است. این لولا ها کاربرد های بسیاری دارد و به دلیل استفاده آن در پیانو به این عنوان نامیده می شود. کاربرد این لولا ها بیشتر در میزهای کار، میزهای تاشو، درب های کابینت و جعبه های ابزار می باشد.

7. لولا کابینت بشکه ای:

لولاهای بشکه ای اغلب مخفی می باشند و از بیرون کابینت قابل دیدن نیستند. کاربرد این لولا ها بیشتر برای درب های چوبی می باشد و مردم اغلب از این لولاها برای پروژه های نجاری مانند جعبه های چوبی استفاده می کنند، زیرا به بالا و پایین شدن درب کمک می کنند بدون اینکه ظاهر بیرونی تغییر کند.
با این حال، می توانید از آن ها در کابینت هایی که می خواهید ظاهری بدون لولا داشته باشند نیز استفاده کنید. لولاهای بشکه می توانند عمق و قطرهای مختلفی داشته باشند، بنابراین باید برخی از آنها را پیدا کنید که کوچکتر از ضخامت درب ها و قاب های کابینت شما باشند.

8. لولا درب کابینت فلش:

لولای فلش شبیه لولای های لب به لب می باشند که به داخل درب و قاب کابینت متصل می شود. با این حال، این لولاها می توانند فضای کمتری را در درب اشغال کنند، زیرا وقتی در بسته می شود، قسمت کوچک لولا به سمت قسمت بزرگ بسته می شود و آن را شبیه یک تکه کامل می کند. مزیت اتصال لولا فلش این است که شما مجبور نیستید مانند اتصال لب به لب یک خراش ایجاد کنید تا درب کابینت به درستی بسته شود.

9. لولا کابینت اینست: 

لولاهای اینست یک طرف باریک و یک طرف پهن دارند که قسمت باریک آن به چارچوب درب وصل می شود و قسمت پهن تر به داخل درب کابینت متصل می شود. قسمت باریک این لولا از بیرون کابینت قابل مشاهده می باشد.
این لولا ها تزئینی می باشند و می توانند جلوه زیبایی به کابینت ها ببخشند.

10. لولا کابینت نامرئی:

لولای نامرئی اصطلاحی است که گاهی اوقات با لولاهای مخفی جایگزین می شود. اما، یک نوع لولا واقعی به نام لولای نامرئی وجود دارد. می توانید از این لولاها بر روی درب های فلزی نیز استفاده کنید.
این قطعات نسبتاً کوچک هستند و فضای بسیار کمی را در داخل در و قاب محل اتصال آنها اشغال می کنند. حتی زمانی که درب های کابینت خود را باز می کنید، لولاها چندان به چشم نمی آیند.

11. لولا کابینت افست:

اگر درب های کابینت دارید که کمی از قاب کابینت بیرون زده اند، ممکن است لولای افست همان چیزی باشد که برای اتصال، به آنها نیاز دارید. دو طرف لولا در یک راستا قرار نمی گیرند و سبب می شود تا درب ها از چارچوب خارج شود. این امر به ویژه زمانی مفید است که درب های کابینت ضخیم دارید که باید از چارچوب بیرون بیایند تا هنگام باز کردن آنها به قاب ضربه نخورند.
این لولاها به قسمت بیرونی قاب و درب کابینت متصل می شوند، بنابراین اغلب در سبک ها مختلفی تولید می گردند.

12. لولا درب کابینت محوری:

لولای محوری لولای است که معمولاً در کابینت ها از آن ها استفاده می شود. این لولاها برای درب های داخلی کابنیت که نمی خواهید لولاها روی آنها دیده شود، گزینه خوبی می باشد.

لولای تسمه ای نام خود را از طراحی تسمه مانند خود گرفته است آنها روی سطح بیرونی کابینت شما نصب می شوند
لولاهای تسمه نیز می توانند بسیار بلند یا کوتاه باشند تا اندازه و وزن درب های کابینت شما را در برگیرند. آنها لولاهای همه کاره می باشند. 
گزینه های فراوانی از انواع لولای درب کابینت موجود است که از نظر عملکرد و ظاهر متفاوت هستند، اما اینها محبوب ترین مواردی هستند که با آنها روبرو خواهید شد.

13. لولا کابینت تسمه ای:

لولای تسمه ای نام خود را از طراحی تسمه مانند خود گرفته است آنها روی سطح بیرونی کابینت شما نصب می شوند
لولاهای تسمه نیز می توانند بسیار بلند یا کوتاه باشند تا اندازه و وزن درب های کابینت شما را در برگیرند. آنها لولاهای همه کاره می باشند. 
گزینه های فراوانی از انواع لولای درب کابینت موجود است که از نظر عملکرد و ظاهر متفاوت هستند، اما اینها محبوب ترین مواردی هستند که با آنها روبرو خواهید شد.

14. لولا کابینت با نصب سطحی (بدون قاب):

نام دیگر این لولا ها، لولا بدون قاب می باشد. این قطعات در قسمت داخلی درب و قاب کابینت نصب می شوند و به درب اجازه می دهند تا فضای زیادی برای چرخاندن بدون برخورد به چارچوب کابینت داشته باشد. معمولاً می توانید لولاهای بدون قاب را طوری تنظیم کنید که فضای مناسب برای کابینت ها و درب های آن ها ایجاد شود.
نصب لولا کابینت بدون قاب نسبت به سایر لولا ها آسان تر است.

15. لولا های کابینت دور پیچ:

لولا های دور پیچ یک وجه دارند که به پشت در کابینت می چسبند و یک وجه دیگر که دور قاب کابینت یا قاب صورت و سپس داخل کابینت می پیچد. این نوع لولا می تواند به درب های کابینت شما پایداری و پشتیبانی زیادی بدهد، به خصوص اگر سنگین باشند.

برای تمیز کردن لولاهای کابینت از چه چیزی استفاده کنیم؟

برای تمیز کردن این یراق آلات کابینت می توانید از سرکه و آب گرم استفاده نمایید. مقداری سرکه و آب گرم را با هم مخلوط کرده و سپس لولاها را با یک پارچه تمیز آغشته به این محول پاک نمایید.
راه دیگر این است که لولاها را (اگر وضعیت بدی دارند) به مدت نیم ساعت در محلول خیس کنید و مقدار کمی صابون ظرفشویی به آن اضافه کنید. سپس می توانید آنها را با یک برس ملایم زیر آب گرم بشویید.

فاصله لولاهای کابینت چقدر باید باشد؟

از بالای در، کارشناسان توصیه می کنند که پیچ ها را پنج اینچ و دو برابر این فاصله از پایین قرار دهید. بنابراین 5 اینچ از بالا و 10 اینچ از پایین.

لولاهای درب کابینت را از کجا خریداری نماییم؟

برای خرید لولا کابینت می توانید به فروشگاه اینترنتی المان مراجعه نمایید. گروه صنعتی المان فعال در زمینه فروش لولا و دستگیره درب کابینت می تواند در زمینه خرید بهترین محصول به شما کمک نماید. برای اطلاعات بیشتر با واحد پشتیبانی المان می توانید به صفحه تماس با ما مراجعه نمایید.